Google I/O etkinliği: Öne çıkanlar ve detaylı inceleme

Yapay Zeka

Google, geçtiğimiz gün merakla beklenen Google I/O etkinliğini gerçekleştirdi. Yapay zeka dikeyinde gerçekleşen etkinlikte tanıtılan ve öne çıkanları sizler için derledik.

OpenAI lansmanından bir gün sonra gerçekleşen Google I/O etkinlikte, yapay zeka ve mevcut ürün geliştirmelerini damga vurdu. CEO Sundar Pichai yeni dönemi “Gemini Çağı” olarak adlandırdı. Google arama, Gmail ve Google Asistan değişiyor. Google artık bir yapay zeka şirketi. Gemini ise şirketin bundan sonraki tüm projelerin merkezinde olacak.

Çok modlu yapay zeka her şeyin merkezinde

Gemini Nano, Google’ın yeni keşfedilen tüm yapay zeka süper güçlerinin temelini oluşturuyor. Google’ın Tensör İşleme Birimlerinden (TPU) yararlanan bir cihaz üstü model. Ancak burada asıl büyük haber çok modluluk.

Bu teknoloji Google’ın yapay zekasının metin, resim, ses ve hatta video gibi istem türlerini anlamasını ve yanıtlamasını sağlıyor. Tıpkı OpenAI’nin GPT-4o‘su gibi. Google bunun yeni “Gemini Çağının” özünü oluşturduğunu söylüyor. Etkinliğin yapay zeka dikeyinde oluşu da OpenAI’ye bir cevap olarak nitelendirildi.

Yeni Google Arama: Her şey değişiyor!

Muhtemelen etkinliğin en büyük haberi yenilenen Google Arama oldu. Google Arama dün itibari ile önce Amerika, yıl içerisinde de dünyanın geri kalanında değişiyor.

Google Arama artık Gemini AI ile desteklenecek. Liste halindeki linkler arasında gezinme sona eriyor. Yeni Google Arama daha da kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacak. AI Overviews ile arama sonuçlarınızın kısa bir özeti sunulurken, size dair detaylar için e-posta, takvim ve haritalarınızdan yararlanılacak.

AI Overviews: Yapay zeka ile düzenlenmiş sonuç sayfası

Dün gerçekleşen etkinlikle birlikte Google Aramalara getirdiği AI Overviews’i de duyurdu. AI Overviews ile arama sürecinin neredeyse her bölümüne yapay zeka geliyor.

Daha önce Search Generative Experience (SGE) olarak bilinen AI Overviews, ilk önce ABD’de, kısa süre sonra ise tüm dünyada kullanıma açılacak. Aramaların yapay zeka destekli bir özeti arama sonuçlarının en tepesinde kartlar halinde gözükecek. Bu da aramanın baştan aşağı değiştiği anlamına geliyor. AI Overviews, aramanızla ilgili bağlantılarla birlikte yapay zeka destekli fikirlerde verecek.

Video ile arama: Video ile sor

Google’da uzun zamandır Google Lens ile görsel arama yapılabiliyordu. Şimdi “Gemini Çağında” video ile arama yapmakta mümkün. Video ile arama yaparak yaşadığınız bir sorunun çözümü için doğru çözümü bulabileceksiniz. Sorunun çözümü için AI Overviews kaynak ve öneriler sunacak. Video ile arama özelliğide ABD için İngilizce Search Labs kullanıcılarına sunulacak.

Fotoğraflara Sor

Google Fotoğraflar uygulaması da yapay zeka ile güçlenecek. “Ask Photos” özelliği ile fotoğraflar arasında arama ve düzenleme yapılabilecek. Örneğin “deniz kenarında yemek yediğim gün” benzeri bir soru sorulduğunda, o gün çekilen fotoğrafalara direkt erişilebilecek. Bu özellikle istenilen ana geri dönülebilecek. Ayrıca fotoğraflarda düzenlenebilecek.

Circle to Search

Circle to Search özelliği artık Galaxy S24 ve Pixel 8 ile sınırlı değil. 100 milyondan fazla Android cihaz bugünden itibaren bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak.

Bu özellik Şubat ayında Samsung’un Unpacked etkinliğinde duyurulmuştu. Cihaz üzerinde parmağınızla “daire” içine aldığınız alan ile ilgili arama yapma imkanı sunan özellik, yapay zeka ile daha da güçlendirilerek Android’in bir parçası haline geldi.

Circle to Search problemleri de çözecek. Örneğin bir matematik problemini daire içine aldığınızda, Google problemin çözümü ile ilgili adımları size sunabiliyor. Ayrıca karmaşık kimya formüllerini bile gerçek zamanlı olarak çözebiliyor. Yılın ilerleyen dönemlerinde daha zor denklemler ve formülleri de çözebilecek.

Google Asistan öldü: Çok yaşa Gemini

Etkinlikte Google Asistanın kaldırıldığı dile getirilmedi. Ancak CEO Pichai, Google Asistan’ın artık Gemini olduğunu söyledi. Google I/O etkinliğinde yapılan demo telefon ekranın alt kısmında Asistan değil, Gemini görüldü.

Gemini, Büyük Dil Modeli (LLM) üreten bir yapay zeka olarak, akıllı telefonlar için çok daha üretken bir asistan olmayı vaadediyor. Yeni Gemini daha dinamik ve kişiselleştirilmiş yanıtlar verecek. Konuşmaların bağlamını ve nüanslarını anlayabilecek.

Ayrıca Google, “Gems” adını verdiği bilgi parçacıklarını da duyurdu. Gemini’yi kişiselleştirmek için kullanıcak bilgi parçacıklarına “Gems” adı verilicek. Bu da Gemini’nin yanıt verirken bu bilgi parçacıklarını yani Gems’leri kullanacağı anlamına geliyor.

Dolandırıcılık araması tespiti

Android telefonlar Gemini Nano’nun cihaz içi zekasını kullanarak aramaları gerçek zamanlı olarak dinleyebilecek. Konuşma kalıplarını analiz ederek, dolandırıcılık faaliyetlerini tespit edebilecek. Öyle bir durumda anında ekrana bir uyarı mesajı gelecek ve çağrı anında sonlandırılabilecek.

Gemini Nano cihaz içi yapay zeka ile çalıştığı için, internete ihtiyaç dumuyor. Bu da bağlantı olmasa da bu tarz durumlarda kullanıcılara yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca çevrimdışı çalışabiliyor olması arama verilerinin de gizli kalacağı anlamına geliyor.

Veo: Yeni üretken yapay zeka video modeli

OpenAI’nin Sora’sı henüz tazeliğini korurken, Google yeni üretken yapay zeka video modeli Veo’yu duyurdu. Veo, çok çeşitli görseller ve sinematik tarzda bir dakikadan daha uzun, “yüksek kaliteli” 1080p videolar üretebiliyor.

Imagen 3: Yüksek kaliteli görüntü oluşturucu yapay zeka

Google etkinlikte yüksek kaliteli görsel oluşturabilen, metinden görüntüye dil modeli Imagen 3‘ü de tanıttı. Google Imagen 3’ün doğal dilleri daha iyi anlayabildiğini, ileri seviye detaylar sunabildiğini, ve daha iyi metin işleyebildiğini söylüyor. Gücünü detaylardan ve daha zengin aydınlatma Imagen 3, istemleri anlama becerisi ile ön plana çıkıyor.

Imagen 3 şu an sadece ImageFX‘te önizleme de kısıtlı kullanıcılar için yayında.

Daha fazla Yapay Zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: