Hangi yapay zeka daha iyi? ChatGPT vs Copilot vs Gemini Ultra

Yapay Zeka

Yapay zeka (AI) sohbet robotları her geçen gün daha popüler ve sofistike hale geliyor. Kullanıcılara bilgi alma, eğlence, eğitim ve sohbet gibi çeşitli görevlerde yardımcı oluyorlar. Ancak farklı yapay zeka sohbet robotları özellikleri, yetenekleri ve performansları açısından nasıl karşılaştırılır? Bunu inceleyeceğiz.

Bu makalede, mevcut olan en gelişmiş üç yapay zeka sohbet robotunu inceleyeceğiz: ChatGPT, Copilot ve Gemini Ultra. Bunları tasarımlarına, işlevselliklerine ve kullanıcı deneyimlerine göre değerlendireceğiz. Bu makalenin sonunda, ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz için hangi yapay zeka sohbet robotunun en iyisi olduğu konusunda daha iyi bir fikre sahip olacağınızı düşünüyoruz.

ChatGPT

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka dil modeli. GPT (Generative Pre-trained Transformer) mimarisine, özellikle de GPT-3.5’e dayanmaktadır. ChatGPT, konuşmaya dayalı bir şekilde insan benzeri metin yanıtları üretmek için tasarlandı.

ChatGPT Plus, sizinle sohbet edebilen ve takip eden soruları yanıtlayabilen bir pilot abonelik planı. Aboneler ayda 20 dolar karşılığında daha hızlı yanıt süreleri, genel erişim ve yeni özellikler ve iyileştirmeler için öncelik elde ediyorlar. ChatGPT Plus, dünyanın en gelişmiş doğal dil işleme modeli olan GPT-4 ile çalışıyor.

ChatGPT’nin Özellikleri

 • ChatGPT Plus aboneleri, kullanılabilecek en yeni ve en büyük Dil Modeli (LLM) olan GPT-4’ün avantajlarından yararlanıyor.
 • Yalnızca ChatGPT Plus aracılığıyla kullanılabilen GPT-4, Microsoft Bing kullanarak internete erişme özelliğine sahip. Bu özellik, modelin gerçek zamanlı bilgileri çekmesini ve kullanıcı sorgularına daha güncel yanıtlar vermesini sağlıyor.
 • GPT-4’teki artan parametre sayısı, kullanıcı girdilerini anlama ve yanıtlamada daha yüksek bir doğruluk düzeyine katkıda bulunuyor.
 • ChatGPT Plus aboneliği ile görüntü oluşturulabiliyor.
 • Abonelik, kopyalama düğmesi, düzenleme seçeneği, özel talimatlar ve kolay hesap yönetimi gibi özellikleri içeriyor ve genel kullanıcı deneyimini geliştiriyor.
 • ChatGPT Plus aboneliğinin bir parçası olarak, kullanıcılar Microsoft Bing ile entegrasyondan da yararlanabiliyor.

Copilot

yapay zeka sohbet robotları

Copilot, OpenAI’nin en yeni Dil Modeli (LLM) olan GPT-4 tarafından desteklenen bir konuşma yapay zekası. ChatGPT’nin ücretsiz sürümünden farklı olarak Copilot, kullanıcılara daha güncel bilgiler sağlayarak internete erişme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahip. Ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve kullanıcıların gerçek zamanlı veriler ve doğrulama için kaynaklara bağlantılar içeren yanıtlar almasını sağlıyor.

Copilot, kullanıcıların bilgileri daha taranabilir bir formatta almalarını sağlayan görsel geliştirmelerle birlikte geliyor. Kullanıcılar fotoğraf, yaşam süresi, diyet ve daha fazlası gibi görsellerle tamamlanan bilgi kartlarını harekete geçiren sorular sorabiliyorlar.

Copilot Özellikleri

 • Bing Arama’yı kullanarak sorularınızı yanıtlayabilir ve web’in dört bir yanından alakalı bilgiler sağlayabilirsiniz.
 • GPT-4’ü kullanarak şiirler, hikayeler, kodlar, denemeler, şarkılar ve daha fazlası gibi yaratıcı ve orijinal içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Doğal dil anlama ve oluşturmayı kullanarak içeriğinizi yazma, tekrar yazma, iyileştirme veya optimize etme konusunda size yardımcı olabiliyor.
 • Metin ile görüntüler oluşturabilirsiniz.

Gemini Ultra

yapay zeka sohbet robotları

Gemini Ultra, Google’ın Gemini platformunda (eski adıyla Bard) bulunan en gelişmiş yapay zeka modeli. Gemini son derece karmaşık görevler için tasarlandı. Ayrıca farklı bilgi türlerini anlayabiliyor ve bunlara göre hareket edebiliyor.

Gemini Ultra’nın muhakeme, yaratıcılık ve bağlam farkındalığı açısından ChatGPT gibi diğer önde gelen sohbet robotlarından daha iyi performans gösterdiği söyleniyor. Gemini Ultra, aylık 20 dolar olan ve 2 TB depolama alanı da içeren Google One AI Premium Planının bir parçası. (Türkiye fiyatı – 719,99 TL / Ay)

Gemini Ultra Özellikleri

 • Gemini Ultra, Google tarafından dille ilgili görevler için tasarlanmış oldukça etkili bir araç.
 • Google’ın sahip olduğu en iyi dil modellerinden biri olarak konumlandırıldı ve dil işleme alanındaki mükemmelliğini gözler önüne serdi.
 • Gemini Ultra 1.0, dil modelleri alanında yeni bir ölçüt oluşturarak gelişmiş yetenekler sergiliyor.
 • Gemini Ultra, çeşitli Google Workspace uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olarak Docs, Slides, Sheets ve Meet ile kullanılabilirliğini artırıyor.
ChatGPT Gemini Ultra Copilot
Açıklama: Basit komutla metin, kod, görsel ve daha fazlasını oluşturabilen üretken bir yapay zeka sohbet robotu. Soruları yanıtlayabilen, seyahat planlayabilen ve içerik oluşturabilen bir diyalogsal yapay zeka sohbet robotu. Kullanıcılara bilgi sağlayarak, soruları yanıtlayarak ve sohbet ederek yardımcı olabilen bir yapay zeka robotu.
Geliştirici: OpenAI Google Microsoft
Model: GPT-3.5 (ücretsiz) or GPT-4 (ücretli) Gemini (based on Bard) GPT-4 (based on Bing)
Fiyat: ChatGPT Plus için ücretsiz ve aylık 20$ ve ChatGPT Team için kullanıcı başı aylık 25$ Gemini Ultra için aylık 20$ Tamamen ücretsiz
Kullanım: Yazma, kodlama, görsel oluşturma, eğitim, eğlence vb. Seyahat planlama, içerik oluşturma, eğitim, görsel oluşturma, eğlence vb. Bilgi, sohbet, içerik oluşturma, görüntüler, eğitim, eğlence vb.

Daha fazla Yapay Zeka

Etiketler: ai, chat bot, ChatGPT, copilot, gemini ultra, sohbet robotu, yapay zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: