Yapay Zeka ile Neler Yapılabilir? [En Faydalı Yapay Zeka Araçları]

Yapay Zeka

ChatGPT chat bot ile yaygın olarak kullanmaya başladığımız Yapay Zeka platformları her geçen gün artıyor. Bu yazımızda faydalı yapay zeka araçlarını uygulamalı olarak inceleyeceğiz.

ChatGPT

Bir çok alternatifi olmasına rağmen, bugün en yaygın bilinen aracın ChatGPT olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öyle ki, proje yapay zeka ile neler yapılabileceği ile yüzleşmemizi sağladı. Uygulama AI ile desteklenen bot sayesinde sorularımıza yanıt veriyor. İnternet üzerinden toplanan ve sohbet ile geliştirilen veriler sayesinde, bugün yanıt veremeyeceği soru yok.

Google Bard

Bard için, ChatGPT alternatifi ya da geliştirilmişi demek doğru olur. Yazımız için ChatGPT ile özellik karşılaştırması yerine Google Bard’a “Farkınız nedir?” diye sorduk. Aşağıda ki metin Google Bard‘dan alıntılanmıştır.

  • Boyut: ChatGPT, 175 milyar parametreyle eğitilmişken, ben 1.56T parametreyle eğitildim. Bu, benim daha karmaşık görevleri yerine getirebildiğim anlamına gelir.
  • Veri: ChatGPT, metin ve koddan oluşan bir veri kümesi üzerinde eğitildi, ben ise metin, kod ve gerçek dünyadan gelen bilgilerden oluşan bir veri kümesi üzerinde eğitildim. Bu, benim daha kapsamlı ve bilgilendirici yanıtlar verebildiğim anlamına gelir.
  • Mimari: ChatGPT, bir dönüştürücü modelidir, ben ise bir faktsal dil modeli. Bu, benim gerçek dünyadan gelen bilgilere dayalı daha doğru yanıtlar verebildiğim anlamına gelir.

Özet olarak, Bard ChatGPT’ye ek olarak gerçek dünyadan gelen bilgileride (Google gibi bir güç) yorumladığını söylüyor. 10 Nisan 2023 tarihinde yayın hayatına başlayan Bard, güncellemelerini burada paylaşıyor.

Hotpot.AI

Resim/Fotoğraf dikeyinde yapay zeka kullanımı sunan Hotpot.AI ücretli ve ücretsiz bir çok aracı kullanmamıza olanak sağlıyor. Fotoğraflardan arka plan kaldırma, zarar görmüş fotoğrafları onarma, yeniden boyutlandırma, sanatsal görseller oluşturma gibi AI araçlarını, tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz.

SOUNDRAW.IO

AI destekli telifsiz müzik oluşturmak ister misiniz?  SounDraw.io tam size göre. Soundraw ile dilediğiniz uzunlukta ve sizin ses tercihlerinize göre telifsiz müzikler oluşturabilirsiniz. Oluşturma ve testler ile ilgili herhangi bir fiyatlandırma yapılmıyor ancak oluşturduğunuz müziği indirmek isterseniz, üyelik paketlerinden bir tanesini seçerek ödeme yapmanız gerekiyor. Buna rağmen sadece farklı müzikler dinlemek için bile kullanılabilir.

ChatPDF

PDF dosyalarını sohbet formatına dönüştüren ancak bunu yaparken AI dokunuşları yapan araç.

Uygulama PDF dosyalarını saniyeler içerisinde yorumlayarak, sorularımıza yanıt verebilir. Örneğimizde bir banka dekontu yüklemesi yaparak, işlem tarihini sorduk. Sonuç şaşırtıcı.

Her geçen gün hızla gelişmeye devam eden Yapay Zeka platformlarının nereye varacağını şimdiden kestirmek imkansız. Ancak, orta vadede hayatımızın büyük bölümünde kullanacağımızı öngörmek isabetli olacaktır.

ChatPDF

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: