Google, ChatGPT’ye rakip ürününü bekletiyor!

GoogleYapay Zeka

Google ‘ın üst düzel yöneticileri, yakın zamanda ChatGPT’nin yükselişini ele aldı. Ancak yapay zeka sohbet robotlarıyla ilgili önyargı ve gerçeklik gibi olağanüstü sorunların, aramanın yerini almaya hazır olmadıkları konusunda hemfikirler.

Google, 'itibar riski' nedeniyle ChatGPT rakibini başlatmayacak

ChatGPT’nin Yükselişi

ChatGPT‘nin piyasaya hızlı girişinin ardından, bazı kesimler tarafından yapay zeka sohbet robotlarının yakında geleneksel arama motorlarının yerini alabileceği konuşulmaya başlandı. Ancak Google’ın üst düzey yöneticileri, sohbet robotlarının önyargısı ve basitçe bilgi uydurma eğilimleri gibi sorunlarla birlikte kullanıma sunulmasını doğru bulmuyor.

Alphabet CEO’su Sundar Pichai ve Google’ın yapay zeka başkanı Jeff Dean, yakın zamanda herkesin katıldığı bir toplantıda ChatGPT’nin yükselişini ele aldı. Bir çalışan, Google’ın rakibi Microsoft ile derin bağları olan OpenAI’nin geliştirdiği sohbet robotunun, arama devi için “kaçırılmış bir fırsat” olup olmadığını sordu. Pichai ve Dean, Google’ın AI dil modellerinin OpenAI’ninkiler kadar yetenekli olduğunu, ancak teknolojinin getirdiği “itibar riski” nedeniyle şirketin “küçük bir başlangıçtan daha muhafazakar” hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Jeff Dean, pek çok zorluğu kabul etti. “Arama benzeri uygulamalar için bu teknolojiyi hayal edebilirsiniz, gerçeklik sorunları gerçekten önemli ve diğer uygulamalar için önyargı ve güvenlik sorunları da çok önemli.” Yapay zeka sohbet robotlarının “bir şeyler uydurabileceğini […] Bir şeyden gerçekten emin değillerse, size sadece fillerin en büyük yumurtlayan hayvanlar olduğunu falan söyleyeceklerini söyledi.

Google bu zamana kadar, OpenAI’nin ChatGPT’sine eşit kapasiteye sahip bir dizi büyük yapay zeka (AI) dil modeli (LLM) geliştirdi. Tümü Google’ın arama motorunu iyileştirmek için kullanılıyor. Google, örneğin bir arama bir kullanıcının kişisel bir sorun yaşadığını öne sürdüğünde *MUM’un bunu anlamasına yardımcı olduğunu ve bu kullanıcıyı yardım hatlarına yönlendirdiğini söylüyor. Google, geçtiğimiz aylarda kullanıcıların yapay zeka sohbet robotu teknolojisini deneyimleyebilmeleri için AI Test Kitchen gibi uygulamaları da piyasaya sürdü, ancak kullanıcılarla çeşitli şekillerde etkileşimleri kısıtladı.

Google, ‘itibar riski’ nedeniyle ChatGPT rakibini şimdilik başlatmayacak. Ne zaman piyasaya sürüleceği ile ilgili bir bilgilendirme yok.

*MUM (Multitask Unified Model) algoritması, semantik analiz yapmak ve insanlar gibi içerik ve anahtar kelimeler oluşturmak için tasarlanmış bir Google arama motoru algoritmasıdır.

Daha fazla Teknoloji

Etiketler: ai, ChatGPT, google, google ai, jeff dean, LLM, microsoft, MUM, OpenAI, sunda pichai, yapay zeka robot, yapay zeka sohbet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: