Google

Google Lens Yakında Sesli Komut Özelliğini Duyurabilir!

0

Arama, Google’ın birincil işi ve şirket kısa süre önce Chrome’un tek amacının Arama’yı erişilebilir kılmak olduğunu yineledi. Google Lens ve Asistan gibi araçlar da Arama’yı geliştiren araçlar olarak aynı gemide yer alıyor. Ancak, biri belirgin bir şekilde görsel ipuçlarına odaklanırken, diğeri sorguları ve komutları dinliyor. Şirketin, Google Lens özelinde, özellikle de Çoklu Arama’da olduğu gibi sorguları hassaslaştırmak için sesli komutları test ettiği görülüyor.

Google Lens tüm telefonlarda çalışıyor ve tek yapmanız gereken kameranızı soruya doğrultmak ve yanıtları almak için deklanşöre dokunmak. Google Lens, metinleri gerçek zamanlı olarak çevirmenize, basılı metinleri cihazınızın panosuna kopyalamanıza, ödevlerinizi yapmanıza ve satın almak istediğiniz ürünlerin fiyatını bulmanıza yardımcı olur. Google kısa bir süre önce Google Lens’in kullanıcının arama deneyimi için yalnızca bir başlangıç noktası olduğunu ve kullanıcının daha ayrıntılı bir sorguyla devam araması yapmak için genellikle Google çubuğuna veya yeni bir tarayıcı sekmesine gittiğini fark etmiş. Bu da geçen yıl Google Lens’te Çoklu Arama ve Yakınımda Çoklu Arama’nın doğmasına neden oldu.

Çoklu Arama size arama sorgunuzu doğrudan Google Lens’te daraltma seçeneği sunuyor. Bu, beğendiğiniz bir elbisenin fotoğrafını çekmeye başlayabileceğiniz ve ardından mevcut diğer renkleri bulmak için Çoklu Arama’yı başlatabileceğiniz anlamına geliyor. Bu sizi yeni bir tarayıcı sekmesi açma ve arama yapma zahmetinden kurtarırken, yine de öğenin fotoğrafını çekmeyi, Çoklu Arama’yı açmak için tekrar dokunmayı ve sorgunuzu manuel olarak yazmayı gerektiriyor.

 

Telegram’daki GAppsLeaks kanalının popüler özellik gözlemcisi ve tamircisi AssembleDebug, geçtiğimiz günlerde Google’ın Lens’i daha da kolaylaştırmanın yeni bir yolunu gizlice test ettiğini tespit etti. Uygulamada birkaç gizli öğeyi etkinleştirdikten sonra, yeni özellik sadece cihazı bir öğeye doğrultmanıza ve arama iyileştirme parametrelerinizi yüksek sesle belirtmenize izin verdi.

Yeni iş akışı, tüm ekran dokunuşlarını ortadan kaldırarak Arama’dan oldukça spesifik bilgiler ararken bile Lens’in kullanımını çok daha kolay hale getiriyor. Ekranla etkileşimin azalması zaman kazandırıyor ve erişilebilirliğe de yardımcı oluyor. Bununla birlikte AssembleDebug, Google’ın perde arkasında Asistan’ın ses eşleştirme teknolojisini kullanıp kullanmadığından bahsetmiyor, ancak konuşurken parazit ve gürültüyü filtrelemek için yararlı olabileceğinden şüpheleniyoruz.

Lens’teki bu yeni özellik hala uygulama içine gizlendiğinden, testlerin devam ettiği açık. Ancak Google, Lens’te böylesine köklü bir değişiklik hakkında henüz bir şey belirtmedi.

Daha fazla Google

Etiketler: ai, ChatGPT, çoklu arama, GAppsLeaks, google, google lens, goole asistan, lens, multi search, search, yakınımda arama, yapay zeka
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler:

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.