Microsoft, OpenAI ortaklığını büyütüyor!

Microsoft, OpenAI ile uzun vadeli ortaklığını yeni bir “çok yıllı, milyarlarca dolarlık yatırım” ile genişlettiğini duyurdu. Microsoft’un daha önce ChatGPT ve DALL-E 2 gibi popüler yapay zeka araçlarının yaratıcısı OpenAI’ye 10 milyar dolar yatırım yaptığı söyleniyordu.

Microsoft, OpenAI ortaklığını büyütüyor!

Konuya ilişkin CEO Satya Nadella, “OpenAI ile ortaklığımızda, son teknoloji yapay zeka araştırmasını sorumlu bir şekilde ilerletme ve yapay zekayı yeni bir teknoloji platformu olarak demokratikleştirme hedefini paylaşıyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Anlaşma, Microsoft’un OpenAI’nin araştırmasına yardımcı olmak için süper bilgi işlem sistemlerinin geliştirilmesi ve konuşlandırılmasına yaptığı yatırımı artırmasına izin verecek. Anlaşmanın anahtarı, Microsoft’un OpenAI’nin özel bulut iş ortağı olması ve Microsoft’un bulut hizmetlerinin ürünler, API hizmetleri ve araştırmalar genelinde tüm OpenAI iş yüklerini güçlendirecek olması.

Microsoft vs Google

Şirket ayrıca OpenAI modellerini çeşitli tüketici ve kurumsal ürünlere dağıtmayı planlıyor. Teknoloji devinin, ChatGPT’yi Bing arama sonuçlarına entegre ederek en büyük rakibi Google’a karşı yeni bir meydan okumaya hazırlandığına ve bazı dil AI teknolojilerini Word, PowerPoint ve Outlook uygulamalarına entegre etmeye çalıştığına dair söylentiler de bulunuyor.

Microsoft, OpenAI’ye yaptığı yatırımın tam miktarını açıklamadı, ancak şirket yakın ilişkisini Azure OpenAI hizmetini daha fazla ticarileştirmek için kullanmayı umuyor. Microsoft, Azure OpenAI’yi geçen hafta kullanınma sunmuştu.

Daha fazla Yapay Zeka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Yeni
Bu yazıyı beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Benzer içerikler: